A+B ZipGarden Nutrients

USD 5.99USD 17.99 (USD) or from Original price was: USD 5.99 – USD 17.99.Current price is: USD 5.99 – USD 17.99. / month

Nutrients A & B for ZipGarden™ 

1 Month of supplies Includes:
4 sachets of  nutrients  2xA 2xB

2 Months of supplies Includes:
8 sachets of  nutrients  4xA 4xB

3 Months of supplies Includes:
12 sachets of  nutrients  6xA 6xB

Product Details

Nutrients A & B for ZipGarden™ 

1 Month of supplies Includes:
4 sachets of  nutrients  2xA 2xB

2 Months of supplies Includes:
8 sachets of  nutrients  4xA 4xB

3 Months of supplies Includes:
12 sachets of  nutrients  6xA 6xB

———————————————————————————————–

Nutrient Packet A: 13-14g. Pack B: 8-9g

———————————————————————————————–

Nutrient Packs

The nutrient packs contain a blend of nutrients specifically blended for use in the ZipGarden™ for optimized performance. Simply change the water in your reservoir every two weeks, add the nutrients and watch your ZipGarden™ grow.

Packets A & B contain a Masterblend nutrient formula (8-15-36), Magnesium Sulfate, and Calcium Nitrate (15.5-0-0), which is specifically formulated to maximize yield. When combined, it creates a supercharged solution that contains all the macro and micronutrients your greens need to thrive.

*seeds are not included, we recommend sourcing your seeds locally from a reputable supplier.

You may also like

Intermediate & Highschool Hydroponic Curriculum Bundle

USD 5,399.00 (USD)

Microgreen Growing Kit | For Classroom & Home Growers

USD 89.99USD 129.99 (USD)

Education Rack Replacement Pack

USD 142.79USD 284.39 (USD)

Farm Wall Replacement Pack

USD 41.99USD 142.79 (USD)

DIY Bundle – 2 4-Tower Farm Wall with 25 Gallon Reservoir

Original price was: USD 1,750.00 – USD 1,950.00.Current price is: USD 1,349.00 – USD 1,950.00.

8′ ZipGrow™ Tower

USD 107.99USD 9,900.00 (USD)

2-Tower Farm Wall Consumable Kit

USD 12.43USD 32.01 (USD) or from Original price was: USD 12.43 – USD 32.01.Current price is: USD 12.43 – USD 32.01. every 3 months

4-Tower Farm Wall Consumable Kit

USD 15.62USD 39.60 (USD) or from Original price was: USD 15.62 – USD 39.60.Current price is: USD 15.62 – USD 39.60. every 3 months

8-Tower Farm Wall & Single-Sided Education Rack Consumable Kit

USD 28.82USD 69.30 (USD) or from Original price was: USD 28.82 – USD 69.30.Current price is: USD 28.82 – USD 69.30. every 3 months

Double-Sided Education Rack Consumable Kit

USD 52.80USD 120.12 (USD) or from Original price was: USD 52.80 – USD 120.12.Current price is: USD 52.80 – USD 120.12. every 3 months